5 تفاوت گیج دیجیتال منیفولد با گیج آنالوگ منیفولد

مقایسه گیج دیجیتال و آنالوگ

تکنسین های تهویه مطبوع و دستگاه های سرمایشی همیشه در پروسه نگهداری و تعمیر نیاز به یک گیج منیفولد جهت شارژ گاز مبرد و انجام عملیات خلاء به همراه پمپ خلاء (وکیوم)دارند، در این بین انتخاب بین گیج دیجیتال منیفولد و گیج آنالوگ منیفولد با توجه به ویژگی و قیمت نکته مهمی است که می تواند انتخاب را سخت کند.

در این مطلب به بیان 5 تفاوت اصلی مابین گیج دیجیتال و با گیج آنالوگ می پردازیم.

منیفلود چیست؟

منیفولد در اصلی دستگاهی است که چند ورودی یا خروجی را به یک کانال متصل می کند. گیج منیفولد نیز دستگاهی است که علاوه بر کارکرد منیفولد معمولی دارای گیج های اندازه گیری نیز هست.

گیج منیفولد آنالوگ

گیج آنالوگ منیفولد دارای دو گیج اندازه گیری فشار برای فشار پایین (رنگ پایین) و فشار بالا (رنگ قرمز) و دارای سه یا چهار پورت برای اتصال خطوط گاز و مایع و همچنین شارژ گاز است.

گیج منیفولد دیجیتال

منیفولد دیجیتال منیفولد نیز مانند آنالوگ نیز دارای همان ویژگی های آنالوگ است اما به جای گیج های مندرج فیزیکی دارای صفحه نمایش دیجیتال است.

در ادامه به ذکر تفاوت های این دو می پردازیم.

منیفولد شارژ گاز SM480V

تفاوت های گیچ دیجیتال با گیج آنالوگ

6_ قیمت

نمونه های آنالوگ دارای قیمت بسیار پایین تری نسبت به نمونه های دیجیتال هستند.

5_انداز گیری دما

تفاوت اول در اندازه گیری دما است، نمونه های آنالوگ تنها قادر به اندازه گیری فشار هستند و برای به دست آوردن دما تکنسین خود باید از طریق جدول هر گاز دمای آن را از طریق فرمول محاسبه کند اما در نمونه های دیجیتال خود دستگاه دارای سنسورهای اندازه گیری دما (به صورت گیره ای) است که بر روی خطور مایع و گاز نصب می شود و مقدار واقعی و لحظه ای دما را اندازه گیری می کند.

4_کالیبراسیون

کالیبره کردن دستگاه نیز یک تفاوت اصلی مابین دو نمونه است. دستگاه های دیجیتال نیاز به کالیبره شدن متناسب با ارتفاع از سطح دریا تنها با یک دکمه کالیبره می شوند و تکنسین عدم کالیبره نبودن فشار صفر را به داحتی تشخیص می دهد اما دستگاه های آنالوگ حتما باید به دقت چک شوند که در هر شهر تغییر کالیبراسیون را به درستی نشان دهند و فشار صفر آن تنظیم شود.

3_ اندازه گیری دما محیط

گیج های آنالوگ قابلیت اندازه گیری دما را به صورت کلی ندارند اما نمونه های دیجیتال دارای سنسور اندازه گیری دما محیط نیز هستند.

2_ محاسبه سابکول و سوپرهیت لحظه ای

گیج های دیجیتال با پشتیبانی از مبردهای مختلف قابلیت اندازه گیری و محاسبه لحظه ای سابکول و سوپرهیت را دارند و این مقادیر به صورت لحظه بر روی نمایشگر گیج متناسب با عملکرد دستگاه قابل مشاهده هستند در صورتی که گیج های آنالوگ فاقد این توانایی هستند

1_اندازه گیری فشار خلاء به میکرون

گیج های دیجیتال قابلیت اندازه گیری فشار خلاء به میکرون و نمایش آن را دارا هستند، دستگاه هایی نظیر گیج دیجیتال SM30V و گیج دیجیتال SM480V  دارای سنسور میکرون خلاء درون خود هستند اما گیج هایی نظیرگیج دیجیتال Testo 550S قابلیت پشتیبانی و اتصال به سنسور خارجی خلاء را دارند اما گیج های آنالوگ قابلیت نمایش فشار خلاء به میکرون را دارا نیستند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *